Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

AplikaceNezařazené

Pojmová mapa z Wiki – jak na to

Pojmové mapy jsou velmi populární a ve výuce mají své nezastupitelné místo. Díky nim dokážeme zobrazit vazby mezi různými pojmy a fungují jako výborná vizualizační pomůcka. Jenže jejich tvorba nemusí být úplně jednoduchá. Existuje mnoho programů pro jejich vytváření, například takové Grafio je pro vlastní tvorbu skvělé, ale dnes chceme ukázat aplikaci trochu jinou. Aplikaci WikiLinks již z našeho webu znáte. Proti Grafiu má jednu zásadní výhodu – dokáže najít vazby na zadaný pojem z Wikipedie a tvoří pojmovou mapu automaticky. Na druhou stranu už nemá takové grafické možnosti, ale pokud vám jde ve výuce zejména o obsah a vazby, je WikiLinks dobrým pomocníkem.

Základním prvkem aplikace je vyhledání pojmu (ikona lupy). Dojde k automatickému vytvoření základní mapy, tedy dalších pojmů, na které se původní pojem odkazuje. Pokud se Vám vyhledané pojmy nelíbí, můžete dvojklikem mapu zrušit a zkusit vytvořit novou. Aplikace vyhledá pojmy jiné. Právě tato funkce je pro výuku zajímavá. Pokud necháte zpracovat několik skupin žáků stejné téma, vzniknou jiné výsledky a při vzájemných prezentacích pak nedochází k takovému opakování.

wiki_01

Displej iPadu si můžete rozdělit na dvě části (pomocí malé ikony v pravé části), ve které se bude zobrazovat vybrané heslo z Wikipedie. Kliknutím na jinou část v pojmové mapě pak změníte i obsah textového okna. Pojmová mapa však může být výrazně rozsáhlejší. Stačí kliknout na libovolný pojem v mapě a aplikace vytvoří další část. A takto lze postupovat stále dále a dále.

IMG_3935

Tady je obvykle nutné žáky trochu „brzdit“ a určit maximální hloubku mapy. Jinak by vyhledávání ztratilo význam.

Další zajímavou funkcí je však možnost některý z vyhledaných pojmů vyřadit. Stačí na obrazové ikonce přidržet prst a objeví se nabídka, díky které můžete vybraný pojem z mapy vyřadit. Tato funkce je nutná, často dojde k vyhledání pojmu, který s tématem úplně nesouvisí, popřípadě se vám do výuky nehodí. Pomocí vyvolané nabídky nemusíte pojem jen mazat, ale i zobrazit popis z Wikipedie, popřípadě si pojem přidat mezi oblíbené.
wiki_03

Aplikace WikiLinks není typickou výukovou aplikací s pevně daným obsahem. Je poměrně dynamická a klade tak na učitele vyšší nároky v argumentaci a znalosti v oboru. Pokud ale nejste učitel, který si jen odpřednáší svou připravenou prezentaci, je tohle asi aplikace právě pro vás.

Aplikaci lze velmi dobře využít i při skupinové práci žáků. Vytvořte si ve třídě několik skupin žáků, do každé skupiny dejte alespoň 2 iPady, zadejte jeden stejný pojem a nechte je tvořit. Na jednom iPadu poběží WikiLinks, na druhém pak Grafio, ve kterém se bude tvořit výsledek. A na závěr vytvořené mapy porovnejte. Ať si každá skupina obhájí tu svou a určitě se poučí navzájem.

Mezi další pokročilé funkce aplikace pak patří možnost uložit si offline celou mapu včetně obrázků, což může být zejména pro učitele zajímavé.

Aplikace Wikilinks je placená, obvyklá cena je 3,99. Ale pravidelně je nabízena ve slevě. Takže pokud nespěcháte, přidejte si ji do svého seznamu v AppShopper a vyčkejte.

‎WikiLinks
‎WikiLinks
Developer: Boris Conforty
Price: $5.99

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.