Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

A kde stahujete obrázky vy?

Obrázků a fotek je plný Internet, takže co řešit, že? Obrázek si prostě „vygooglím“ a stáhnu si jej. Jenže ono to asi tak jednoduché nebude. Pomineme-li právní důsledky takového jednání, i v morální rovině není úplně správné vzít si něco bez vědomí autora. Naštěstí existuje na Internetu poměrně hodně míst, kde je možné získat obrázek poskytnutý zdarma a kde autor jasně definuje způsoby jeho použití. Ostatně i Google nabízí filtrování výsledků podle licence. Za poslední rok jsem si ale velmi oblíbil službu Pixabay, kterou dobrovolní fotografové a autoři grafiky plní obrázky, které je možné používat zcela bez omezení, protože jsou zcela osvobozeny od autorských práv (licence Creative Commons CC0).

A proč u mě tato služba vítězí? Má velmi jednoduché rozhraní, které funguje i na iPadu. Všechno je v češtině, tedy i vyhledávání podle klíčových slov. Neustále se rozšiřující databáze obrázků, spousta je „neokoukaných“. A v neposlední řadě možnost zapojit se, tedy přidat své vlastní obrázky. Opravdu jsem za poslední rok téměř nenarazil na situaci, kdy bych musel hledat jinde.

A jak aplikace funguje? Pro obyčejné vyhledávání stačí napsat česky co hledáte, například „lyže“.

pixabay_1

Dostanete seznam obrázků z databáze Pixabay. Pozor jen na první řádek s vodoznakem „shutterstock“. Jedná se o sponzorované obrázky, které vedou mimo Pixabay na placenou databázi. Od druhého řádku se již jedná o volně stažitelné fotografie.

pixabay_2

V horním řádku můžete obrázky filtrovat podle dalších kritérií, například typ obrázku, jeho velikost a převládající barvu. Kliknutím na vybraný obrázek pak přejdete na samostatnou stránku, která obsahuje podrobné informace o autorovi (kterému můžete věnovat dobrovolný příspěvek „na kávu“) a podmínkách použití, technických informacích atp. Kliknutím na zelené tlačítko „Zdarma ke stažení“ si pak vyberete požadovanou kvalitu obrázku a máte to doma.

pixabay_3

V případě neregistrovaného uživatele ještě musíte zadat kontrolní kód. Pokud budete využívat stránku Pixabay jako registrovaný uživatel, stahujete obrázky ihned, můžete si vytvářet seznamy oblíbených autorů atp. Registrovaní uživatelé však mohou také přidávat své vlastní obrázky. Všechny vložené obrázky prochází kontrolou kvality od ostatních uživatelů, takže existuje alespoň základní filtr toho, co se na portálu objeví. Registrovaní uživatelé se mohou podílet na tomto hodnocení.

pixabay_4

Tak co? Nechcete se také přidat a nabídnout své povedené obrázky? Pokud se chcete podívat, čím jsem přispěl já, podívejte se na můj profil na pixabay.com.

Doplněno (duben 2016)

Na doporučení jsem vyzkoušel portál obrazky.rvp.cz, který umožňuje vyhledávání obrázků v pěti databázích najednou. Jedná se o Flickr, Pixabay, Wikimedia, Opencliparts a Wiki RVP. Výhodou nástroje je nejen společné hledání, ale možnost využít automaticky vygenerovanou citaci. Mezi vyhledanými obrázky však můžete narazit na přísnější typ licence, která například nemusí umožňovat úpravu obrázku před použitím. Nástroj je to však velmi užitečný a zajímavý, pokud hledáte „odbornější“ obrázky do výuky, asi je vhodnější než Pixabay, který obsahuje obrázky spíše pro reklamní grafiku.

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.

2 komentáře: „A kde stahujete obrázky vy?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *